NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn

Menu
gdzie to jest?
skąd nazwa?
historia
kalendarium
herb
hymn
legendy
nazwy lokalne
rynek
ratusz
zakliczyński dom
getto
muzeum
pomniki
cmentarze
kapliczki
szkoły
parafia
klasztor
OSP
turystyka
rozkład PKS
władze sołectwa
ciekawostki
stare fotografie
w obiektywie


www.iportal.nano.pl

 

Rynek
 

Ówczesne miasto Zakliczyn powstając w 1558 roku na gruntach dawnej wsi Opatkowice odziedziczyło po swoim poprzedniku układ urbanistyczny oparty o plan wydłużonego wrzeciona, wyznaczonego dwoma parami zbiegających się na końcach układu ulic (współczesne ulice Józefa Piłsudskiego i Jacka Malczewskiego oraz Adama Mickiewicza i Różana). Nowe miasto umieściło w swoim środku rozległy bo o wymiarach 170x100 metrów prostokątny rynek z Ratuszem Miejskim pośrodku. A całość otoczono działkami budowlanymi o szerokości 10 do 13 metrów i głębokości do 60 metrów.

Rozwijający się Zakliczyn coraz to bardziej zabudowywał wolne przestrzenie w okolicach rynku oraz poszerzał swoje granice. Z czasem wąskie działki zaczęto łączyć z sąsiednimi, a drewnianą zabudowę zastąpiły murowane kamienice. W XIX wieku Zakliczyn przeżył głęboki zastój gospodarczy czego wynikiem była utrata w 1934 roku praw miejskich. Ale chyba głównie dzięki temu miasto zachowało swój pierwotny kształt planistyczny.

Współczesnie z dawnej zabudowy rynku nie pozostał żaden ślad. Większość budynków w rynku pochodzi z XX wieku. Choć zdażają się wyjštki jak np budynek nr 19 przy zachodzniej pierzeji rynku gdzie mieści się szkoła podstawowa. Obecna płyta rynku "podzielona" jest na dwie części przez przebiegającą ze wschodu na zachód drogą powiatową. Centralnym obiektem nadal pozostał opisywany na innej stronie Ratusz wokół którego na płycie rynku wyłożonej tzw. "kocimi łbami" (otoczakami z Dunajca) co tydzień w środę odbywa się jeden z największych w okolicy jarmarków.

Pozostała (wschodnia) rynku zajęta jest w znacznej części przez utworzone w okresie powojennym "zakliczyńskie planty". Wtedy także zaplanowano zazielenienie pozostałej części rynku. Jednakże nie wyraził na to zgody konserwator zabytków. I dlatego też tylko ok. 1/3 rynku to powierzchnie zielone. W 1997 roku odsłonięto tutaj pomnik pamięci ofiarom walk o niepodległość Polski w latach 1914-1957. Znajduje się tu także przystanek autobusowy, postój taxi oraz mapa gminy Zakliczyn.

W kamienicach rozmieszczonych wokół Rynku umieszczona jest liczna sieć punktów handlowych oraz usługowych. Na kamienicy w zachodniej części rynku u wylotu ulicy Różanej znajduje się tablica ku czci Marszałka Piłsudskiego. Kamienica nr 32 we wschodniej części Rynku jest siedzibą władz samorządowych gminy Zakliczyn.

W sezonie letnim rynek wokół Ratusza jest miejscem częstych imprez rozrywkowych. A przez cały rok płyta rynku jest bezpłatnym parkingiem dla samochodów osobowych oraz autobusów.

all rights reserved