center>
NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn

Menu
gdzie to jest?
skąd nazwa?
historia
kalendarium
herb
hymn
legendy
nazwy lokalne
rynek
ratusz
zakliczyński dom
getto
muzeum
pomniki
cmentarze
kapliczki
szkoły
parafia
klasztor
OSP
turystyka
rozkład PKS
władze sołectwa
ciekawostki
stare fotografie
w obiektywie


www.iportal.nano.pl


Cmentarze w Zakliczynie

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny parafii p.w. Św. Idziego Opata w Zakliczynie zlokalizowany jest na południowy zachód od Rynku przy potoku Wolanka u zbiegu ulic Korczyńskiego, Zawale oraz Spokojna. Został on założony pod koniec XIX wieku. Wcześniej pochówków dokonywano na terenie wokół oraz w piwnicach kościoła parafialnego.

Obecnie w części środkowej nekropolii znajduje się opisany poniżej cmentarz wojenny nr. 294. Obok niego przy głównej alejce znajduje się murowana kaplica cmentarna pochodząca z 1891 roku. Jej piwnice są grobowcem rodziny Szymanowiczów.


Obecnie ta budowla wykorzystywana jest jako kaplica cmentarna.


W części wschodniej cmentarza na wysokości kaplicy cmentarnej znajduje się wydzielona kwatera z grobami sióstr Bernardynek z klasztoru w pobliskich Kończyskach. Najstarsze mogiły datowane są na lata 80-te XIX wieku, a wśród nich znajduje się grobowiec założycielki klasztoru siostry Marii Jadwigi Jurkiewicz.



Najstarsze nagrobki na tym cmentarzu pochodzą z końca XIX i początku XX wieku i mimo dużego upływu czasu niektóre z nich nadal nie utraciły swojego blasku i świetności.


Cmentarz wojenny nr 293 z okresu I wojny światowej.

Położony po prawej stronie drogi do Gromnika, obok Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. Powierzchnia 133 m². Obiekt zaprojektował Robert Motka. Cmentarz ten założony na planie prostokąta ogrodzony jest kutym łańcuchem imitującym koronę cierniową, zawieszoną na betonowych słupkach. Z tyłu znajduje się półkolista tablica inskrypcyjna z napisem w języku niemieckim:

UNS TOTEN IST NUR DEREN SCHRITT WILLKOMEN DIE WURDIG SIND DER FRUCHTE UNSERER SIEGE.

Pochowano tu tylko żołnierzy narodowości żydowskiej: 11 Austryjaków, 1 Rosjanina w mogiłach pojedynczych, poległych 13 stycznia i 8 maja 1915 r.


Cmentarz wojenny nr 294 z okresu I wojny światowej.



Położony w środkowej części cmentarza parafialnego w Zakliczynie został wybudowany w 1919 roku. Jego powierzchnia wynosi 1192 m². Ogrodzenie wykonane jest z rur stalowych osadzonych na betonowych murkach. Od strony wschodniej cmentarza znajduje się trójkątna ściana pomnikowa z kamienia, z masywnym krzyżem. Na jej skrzydłach znajdują się trzy małe krzyże. Autorem projektu był Robert Motka. Pochowanych na nim w 4 mogiłach zbiorowych i 235 pojedyńczych jest 252 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 17 armii rosyjskiej, poległych 16 lutego i 10 maja 1915r.

all rights reserved