| |
Informacje o gminie Zakliczyn |
Cmentarz parafialny parafii p.w. Św. Idziego Opata w Zakliczynie zlokalizowany jest na południowy zachód od Rynku przy potoku Wolanka u zbiegu ulic Korczyńskiego, Zawale oraz Spokojna. Został on założony pod koniec XIX wieku. Wcześniej pochówków dokonywano na terenie wokół oraz w piwnicach kościoła parafialnego. Obecnie ta budowla wykorzystywana jest jako kaplica cmentarna. W części wschodniej cmentarza na wysokości kaplicy cmentarnej znajduje się wydzielona kwatera z grobami sióstr Bernardynek z klasztoru w pobliskich Kończyskach. Najstarsze mogiły datowane są na lata 80-te XIX wieku, a wśród nich znajduje się grobowiec założycielki klasztoru siostry Marii Jadwigi Jurkiewicz. Najstarsze nagrobki na tym cmentarzu pochodzą z końca XIX i początku XX wieku i mimo dużego upływu czasu niektóre z nich nadal nie utraciły swojego blasku i świetności.
Położony po prawej stronie drogi do Gromnika, obok Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. Powierzchnia 133 m². Obiekt zaprojektował Robert Motka. Cmentarz ten założony na planie prostokąta ogrodzony jest kutym łańcuchem imitującym koronę cierniową, zawieszoną na betonowych słupkach. Z tyłu znajduje się półkolista tablica inskrypcyjna z napisem w języku niemieckim: UNS TOTEN IST NUR DEREN SCHRITT WILLKOMEN DIE WURDIG SIND DER FRUCHTE UNSERER SIEGE.
Położony w środkowej części cmentarza parafialnego w Zakliczynie został wybudowany w 1919 roku. Jego powierzchnia wynosi 1192 m². Ogrodzenie wykonane jest z rur stalowych osadzonych na betonowych murkach. Od strony wschodniej cmentarza znajduje się trójkątna ściana pomnikowa z kamienia, z masywnym krzyżem. Na jej skrzydłach znajdują się trzy małe krzyże. Autorem projektu był Robert Motka. Pochowanych na nim w 4 mogiłach zbiorowych i 235 pojedyńczych jest 252 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 17 armii rosyjskiej, poległych 16 lutego i 10 maja 1915r. | |