NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl

 

Pomniki


Pomnik Pamięci Poległych i Pomordowanych
za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1956

szkic pomnika


Pomnik ten znajdujący się w zachodniej części Rynku na terenie tzw. "zakliczyńskich plant" został odsłonięty w dniu 15 sierpnia 1997 r. Koncepcje budowy tego pomnika sięgają lat 70-tych jednakże w wyniku ciągłego braku środków jego realizacja musiała poczekać do czasów III Rzeczypospolitej. Odsłonięcia pomnika dokonał mjr Zdzisław Straszyński (przybyły z Australii "Cichociemny").

Znaczenie tego pomnika jest następujące: Te niepełne krzyże to rany narodu polskiego. Pierwszy Krzyż to symbol Katynia, tak zraniony jest ten krzyż, jak zranione jest serce Polski. Drugi Krzyż to symbol tych, co walczyli na morzu, lądzie i w powietrzu. Trzeci Krzyż to symbol podziękowania dla tych, którzy zginęli na wszystkich frontach, od chłopa polskiego, poprzez ludność cywilną, do żołnierzy.

all rights reserved