NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl


Ratusz w Zakliczynie


 

Zakliczyński Ratusz położony w centralnym punkcie rynku pochodzi z początku XIX wieku. Pierwotnie z całą pewnością był on budowlą drewnianą, a obecny stojący pośrodku rynku murowany budynek, zaznaczony jest już na planie miasta pochodzącym 1848 roku.

Ratusz w swej historii był wielokrotnie przebudowywany. Był on kiedyś siedzibą władz miejskich (do 1934 roku), a potem sołtysa. W trakcie II wojny światowej znajdował się w nim magazyn broni. Po drugiej wojnie światowej swoją siedzibę miały tutaj władze lokalne, sklepy, ośrodek kultury. Jedno z ratuszowych pomieszczeń przez długi okres czasu (do 1997 roku) było siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie. Po ostatnim generalnym remoncie zakończonym w 1999 roku po raz kolejny zmieniono wygląd zewnętrzny oraz wewnętrzny układ pomieszczeń. Podwyższono dach jednocześnie adaptując do celów użytkowych dotychczas niewykorzystywane poddasze. Obecnie pomieszczenia ratuszu na parterze zajmuje Biblioteka Publiczna i Zbiory Regionalne, kawiarnia oraz sala widowiskowa. Poddasze to siedziba Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie.

Obecny Ratusz jest prostokątnym budynkiem murowanym, klasycystycznym z neogotyckim portykiem, częściowo podpiwniczonym, czterotraktowym z pomieszczeniami w trzech osiach, z których środkową zajmuje obszerna sień, z galerią wgłębną we wschodniej ścianie szczytowej i z wieżyczką zegarową, nakryty dachem czterospadowym.

all rights reserved