NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn

Menu
gdzie to jest?
skąd nazwa?
historia
kalendarium
herb
hymn
legendy
nazwy lokalne
rynek
ratusz
zakliczyński dom
getto
muzeum
pomniki
cmentarze
kapliczki
szkoły
parafia
klasztor
OSP
turystyka
rozkład PKS
władze sołectwa
ciekawostki
stare fotografie
w obiektywie


www.iportal.nano.pl

 

Getto

Za czasów okupacji hitlerowskiej w trakcie II wojny światowej na terenie Zakliczyna zostało utworzone getto dla ludności żydowskiej.

Wyznawcy judaiki od dłuższego czasu żyli wspólnie z innymi mieszkańcami Zakliczyna. W większości przedwojenny handel w sklepach oraz cotygodniowe zakliczyńskie jarmarki były przez nich zdominowane.

Wieś Zakliczyn w 1939 roku liczyła około 2000 mieszkańców, w tym prawie 50 % to była ludność narodowości żydowskiej, którzy mieszkali głownie przy dzisiejszych ulicach Józefa Piłsudzkiego i Browarki. Na ulicy Piłsudskiego pod numerem 9 mieścił się dom rabina. Istniała wtedy na terenie dzisiejszej "fabryczki" synagoga żydowska oraz łaźnia publiczna.

W czasie okupacji na części rynku i ulic Browarki, Piłsudskiego niemieccy okupanci założyli getto żydowskie dla miejscowych i przesiedlonych z Krakowa Żydów, skąd wszystkich latem 1942 roku wywieziono najpierw do Gromnika skąd koleją przetransportowano ich do obozu zagłady w Bełżcu. Z wywiezionych wtedy prawie 1000 mieszkańców ocalały cztery osoby.

Współczesnymi pozostałościami po żydowskich mieszkańcach Zakliczyna są kamieniczki w Rynku. Natomiast po getcie nie pozostał żaden większy ślad.

all rights reserved