NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn

menu
gdzie to jest?
skąd nazwa?
historia
kalendarium
herb
hymn
legendy
nazwy lokalne
rynek
ratusz
zakliczyński dom
getto
muzeum
pomniki
cmentarze
kapliczki
szkoły
parafia
klasztor
OSP
turystyka
rozkład PKS
władze sołectwa
ciekawostki
stare fotografie
w obiektywie


www.iportal.nano.pl


Widok na Zakliczyn ze wzgorza w Roztoce


Zakliczyn od poczatku 2006 roku ponownie został malowniczym miasteczkiem województwa małopolskiego, jest również siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w powiecie tarnowskim ziemskim.

Zakliczyn leży na prawym brzegu Dunajca w dolinie (206 - 250m. n.p.m.) na płaskim, szerokim i otwartym w kierunku północnym terenie. Obszar Zakliczyna podlega pod makroregion Pogórza Karpackiego (zachodnio-beskidzkiego) jako lej zakliczyński na północny-wschód od Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Wiśnickiego, między dolnym biegiem rzeki Paleśnianka i potoku Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz o wysokości od 300 do 503m.n.p.m.

Miejscowość posiada drugi co do wielkości w województwie Rynek (170 na 100m) z odrestaurowanym Ratuszem o współrzędnych geograficznych - 20º49'E - 49º51'N.

Zakliczyn jest ośrodkiem administracyjno-usługowym dla okolicznych wiosek i posiada niezbędne instytucje użyteczności publicznej. Kod pocztowy: 32-840

Zabudowa niegdyś "Białego Miasteczka" dziś stanowią w zdecydowanej większości domki jednorodzinne skupione wokół 22 ulic i zamieszkane obecnie przez ponad 1600 mieszkańców.

Dziś Zakliczyn podobnie ja i w latach 1557-1934 jest miastem (prawa miejskie za sprawą Spytka Wawrzyńca Jordana nadał mu król Zygmunt II August), którego dzieje ukształtowały się tak, jak historia Naszej Ojczyzny - Polski.

Po bogatej historii miasteczka, pozostały dziś jeszcze namacalne wspomnienia i dowody: herb i hymn, oryginalna konstrukcja zabudowy starych drewnianych budynków (dom "Pod Wagą"), oraz pamiątki po wielkich postaciach i wydarzeniach jakie miały w przeszłości tu miejsce.

Jak widać Zakliczyn posiada liczne walory turystyczne, w tym krajobrazowe, kulturowe i historyczne co czyni go ciekawym miejscem wypoczynku weekendowego, urlopowego. Ponadto Zakliczyn może byś świetną bazą wypadową w dalsze rejony Pogórza.

Ciekawe miejsca w Zakliczynie i okolicach można poznać wędrując szlakami lub przemierzając je rowerem.


all rights reserved