NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl


Herb Zakliczyna

herb "Trzy trąby"

Posiadanie własnego herbu niewątpliwie zawsze było faktem nobilitującym. Dziś, gdy coraz częściej zdajemy sobie sprawę z konieczności powracania do własnych korzeni, chętnie również przywraca się dawne albo tworzy nowe symbole lokalnych społeczności.

Na Zakliczyński herb składają się: białe tło tarczy herbowej otoczone czarną obwolutą na której znajdują się trzy trąby czarne, z okuciami złotymi, połączone w środku ustnikami. Trąby są głównym i jedynym elementem pola herbowego. Potrójnie powtórzone są rozłożone pod równym kątem jakby zawieszone na gwoździu albo haku. Pole herbowe jest białe co w heraldyce uznawane jest za synonim srebra. W klejnocie nad hełmem w koronie pięć piór strusich.

Według Długosza herb Trąby jest pochodzenia włoskiego. Niektórzy heraldycy wiązali to godło z przybyłą z Alzacji rodziną Jordanów. Herb Zakliczyna jest herbem rodowym Jordanów herbu "Trzy trąby" z Zakliczyna (k/Myślenic) i stał się herbem miasteczka tylko po to, "... żeby wszem i wobec i każdemu z osobna było wiadomo, że miasteczkiem Zakliczyn (nad Dunajcem) władali panowie Jordanowie herbu Trąby z Zakliczyna (k/Myślenic), tak samo jak Jordanowem i Limanową. ..."

Herb "Trąby" był najczęściej używany przez rodziny szlacheckie, zamieszkujące na ziemi krakowskiej, przemyskiej, ruskiej, a po unii horodelskiej - także na Litwie. Herbem "Trąby" oprócz rodziny Jordanów pieczętowało się jeszcze około 90 rodzin.

Obecny Herb "Trzy trąby" którym posługuje się Zakliczyn został przez lata nieco zmieniony. Jego obecny kształt został uproszczony i przedstawia się tak:

wszpółczesny herb gminy Zakliczyn

all rights reserved