NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl



RUDA KAMERALNA
Położenie geograficzne: 20°45' E - 49°49' N - 7 km SW od Zakliczyna
ludność: ponad 350 osób w 85 domach
kod pocztowy: 32-841
Pierwsza wzmianka 1372 rok

Miejscowość w znacznej części położona wzdłuż drogi Paleśnica - Filipowice zapewniającej dobrą komunikacje z okolicznymi wioskami.

Historia

Ruda Kameralna jako wieś powstała prawdopodobnie w tym czasie co Paleśnica, choć jak na razie brak na to dokumentów. Pierwsza bowiem wzmianka pisana w źródłach o Rudzie Kameralnej pochodzi dopiero z 1372 roku. Wtedy to niejaki Paszko z Brzany pozwala braciom Błażejowi i Filipowi z Tworkowej założyć w lasach nad potokiem Swidnikiem wieś Ruda Kameralna. W materiałach o Paleśnicy mówi się, że w niedaleko położonej Rudzie Kameralnej eksploatowano rudę żelaza i wytapiano surówkę w w małych piecach ziemnych na węgiel drzewny tzw. "dymarkach". Uzyskaną surówkę poddawano przeróbce i przekuwano. Do pracy mechanicznej wykorzystywano siłę wody bieżącej, budując kuźnice wodne. Odwierty geologiczne w latach 70-tych XX w. potwierdziły występowanie tutaj złoża żelaza ale bardzo niskiej jakości przez co jej wydobycie jest jak na razie nieopłacalne.

Od rudy żelaza pochodzi najprawdopodobniej pierwszy człon nazwy miejscowości, natomiast drugi człon wziął się prawdopodobnie dlatego iż, wieś "od zawsze" położona była w wśród lasów w bardzo "kameralnym" spokojnym miejscu z dala od cywilizacji, co przetrwało do dziś. Powodując ponowny rozkwit miejscowości o charakterze typowo wypoczynkowym dla osób pragnących choć na chwilę uciec od cywilizacji.

W Rudzie Kameralnej mieszka rzeźbiarz ludowy, Stanisław Rozkocha, u którego w zagrodzie znajdują się stare piece garncarskie, a w innych zagrodach można spotkać stare prymitywne narzędzia rolnicze i urządzenia do wyrobu garnków glinianych co w dawniejszych czasach stanowiło źródło utrzymania wielu rodzin.

W dniu 23 lipca 2001 roku nad Rudą Kameralną rozpętała się potężna ulewa. Płynący przez miejscowość malowniczy potok Rudzanka zazwyczaj spokojny zmienił się w wielkie masy brunatnoszarej wody, która niszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze. Zniszczeniu uległy lokalne drogi, domy oraz zabudowania gospodarskie, jeden ze sztucznych wodospadów. Musiano ewakuować mieszkańców z zagrożonych terenów.

Obecnie Ruda Kameralna powoli stara się podnieść ze zniszczeń jakie wywołał ten kataklizm.


jedno ze tradycyjnych gospodarstw w Rudzie Kameralnej

Zabytki

Kaplica p.w. św. Trójcy, powstała w 1864 roku, jako obiekt murowany z kamienia i otynkowany. W 1971 roku kaplica została zniszczona przez pożar i w tym samym roku odbudowana. W środku znajdują się trzy ołtarze wykonane w latach 1971-75. W ostatnich latach gruntownie odnowiona.

Kapliczka z połowy XIX w. z fundacji mieszkańców. Z kamienia obrzucona gliną i pobielona. Kwadratowa, od frontu szczyt trójkątny z wnęką na figurkę. Dach dwuspadowy. Wewnątrz ludowa rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, obrazy św. Rodziny i Serca N. P. Maryi.

Kapliczka murowana w kształcie słupa. Wzniesiona w XIX w. Kamienna, obrzucona gliną i pobielona. Wysmukła o złagodzonych narożach. Górna część szersza z wnękami, w których umieszczono porcelanowe figurki N. P. Maryi Niepokalanie Poczętej i aniołka.


wodospad
Takie miejsca są magnesem dla szukających ciszy i spokoju.


Turystyka


Przez Rudę Kameralną przebiega najdłuższa z tras rowerowych w gminie Zakliczyn nazwana "Wielką Pętlą Południową". Opis tej trasy znajduje się w dziale "Turystyka" [więcej].

szlak zielony- Czchów - Piaski Drużków - Ruda Kameralna -
Mogiła(503m npm) - Styr(472m npm) - Sucha Góra(400mpm) - Gromnik


Komunikacja

2 przystanki PKS na trasie Zakliczyn - Stróże - Filipowice - Borowa - Paleśnica.
Bezpłatny parking obok przystanku PKS.

all rights reserved