NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.plDZIERŻANINY
Położenie geograficzne: 20°45' E - 49°47' N - 8 km SW od Zakliczyna, na Pogórzu Ciężkowickim
ludność: ok. 370 osób w 80 domach
kod pocztowy: 32-842 Paleśnica
Pierwsza wzmianka 1307 rok

Malownicza wieś położona w południowej części gminy na zachód od Paleśnicy na rozległym wzniesieniu z którego można podziwiać panoramę masywu Mogiły, Jamnej i innych okolicznych wzgórz. Do Dzierżanin można dojechać drogą lokalną z Paleśnicy w gminie Zakliczyn lub tą samą drogą od strony Roztoki-Brzeziny w gminie Gródek nad Dunajcem. Natomiast z Dzierżanin można dojechać do Rożnowa, Tropia, Borowej, Paleśnicy, Rudy Kameralnej.

Dzierżaniny są miejscem ekologicznie czystym które można szczególnie polecić dla osób lubiących ciszę i spokój oraz piękno otaczającej przyrody malowniczego Pogórza Rożnowskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o osadzie Dzierżaniny pochodzi z 1307 roku. Wtedy to miejscowość ta była własnością królewską potem należącą do Gniewomira herbu. Gerałt-Ośmioróg. Z pochodzących z 1 połowy XIV wieku zapisów ksiąg parafialnych parafii Melsztyn wynika że płacona przez miejscowych chłopów dziesięcina utrzymywała alterzystę i kleryka miejscowej kaplicy zamkowej w Melsztynie. Kolejny zapis w księgach parafii Melsztyn pochodzący z 1731 roku mówi o 22 złotych pochodzących z dziesięciny z Dzierżanin.

Z racji tego że Dzierżaniny ulokowane są z dala od uczęszczanych szlaków informacje o ich historii w źródłach pisanych są bardzo skromne. Obecnie Dzierżaniny to wioska składająca się z 80 budynków i zamieszkiwana przez około 370 osób. W centrum wsi znajduje się szkoła podstawowa.

Zabytki

Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

Od niedawna w Dzierżaninach jest zabytkowy kościółek drewniany przeniesiony tu w całości z innej miejscowości wokół którego ma powstać cmentarz.

Turystyka

Punkt widokowy obok szkoły podstawowej w Dzierżaninach.

Przez Dzierżaniny przebiega najdłuższa z tras rowerowych w gminie Zakliczyn nazwana "Wielką Pętlą Południową". Opis tej trasy znajduje się w dziale "Turystyka" [więcej].

Komunikacja

Przystanek końcowy PKS na trasie Tarnów - Zakliczyn - Paleśnica - Dzierżaniny
Bezpłatny parking obok kościoła parafialnego.

all rights reserved