NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.plOLSZOWA
Położenie geograficzne: 20°49' E - 49°48' N - 7 km S od Zakliczyna
ludność: około 500 osób w 105 domach
kod pocztowy: 32-842 Paleśnica
Pierwsza wzmianka 1215 rok

Miejscowość położona w południowej części gminy Zakliczyn. Jej osiedla rozciągają się na zboczach gór (południowym góry Styr a północnym góry Rosulec) wzdłuż drogi prowadzącej malowniczymi wąwozami z pobliskiej Paleśnicy przez Jastrzębią, Kąśną Dolną (jedyny zachowany w Polsce dworek Ignacego Paderewskiego) do Ciężkowic (rezerwat geologiczny "Skamieniałe Miasteczko").

Historia

Pierwsza wzmianka pisana według Jana Długosza o miejscowości Olszowa pochodzi z 1215 roku. Wiadomo też że przed 1511 rokiem jej właścicielem był Achacy Taszycki herbu Strzemię z Lusławic. Jej dalsza historia jest bardzo słabo udokumentowana w źródłach historycznych. Za pewne jej dzieje determinowało w dużym stopniu bliskie sąsiedztwo miejscowości Paleśnica.

Zabytki

Dwór z XVIII w., gruntownie przebudowany w 1950r. Murowany, parterowy, częściowo podpiwniczony, dwutraktowy, z portykiem od frontu. Wokół dworu resztki parku i sadu. Kiedyś własność hrabiny Steckiej, która po adaptacji mieściła do września 2001 roku szkołę podstawową.

Kapliczka z kamienia znajduje się przy drodze do Paleśnicy, otynkowana, kryta dachówką, zamknięta półkoliście. Dach dwuspadowy. Wewnątrz feretron z ludową rzeźbą NP Maryi Niepokalanie Poczętej oraz rzeźby: św. Jana Nepomucena, ludowa z XIX w. i krucyfiks procesyjny, ludowy z XIX w., obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, ludowy z XIX w. Wzniesiona w 1915 r. z fundacji Macieja i Justyny Fiorów.

Turystyka

Punkt widokowy - Koziorki - unikalna panorama na sąsiednie miejscowości, a przy dobrej pogodzie jeszcze dalej.

Przez Olszową przebiega najdłuższa z tras rowerowych w gminie Zakliczyn nazwana "Wielką Pętlą Południową". Opis tej trasy znajduje się w dziale "Turystyka" [więcej].

szlak czarny

Styr(472m npm) - Olszowa - Jamna(530mnpm)


Komunikacja

Najbliższy przystanek PKS 1000 m. (miejscowość Paleśnica)

all rights reserved