NIEZALEZNY ZAKLICZYNSKI SERWIS INTERNETOWY - WWW.ZAKLICZYN.COM

Strona GłównaAktualnościMagazyn SERWIS: Gmina ZakliczynZakliczynWioskiTurystykaAgroturystyka LegendyAutobusy PKSInformator DODATKI: Chat ForumE-Kartki Księga Gości Katalog WWW Bezpłatne ogłoszeniaReklamaInfo o nas[więcej...]

Informacje o gminie Zakliczyn


www.iportal.nano.pl



FILIPOWICE
Położenie geograficzne: 20°44' E - 49°50' N - 7 km W od Zakliczyna, na prawym brzegu Dunajca
ludność: około 600 osób w 158 domach.
kod pocztowy: 32-840 Zakliczyn
Pierwsza wzmianka 1360 rok

Wieś Filipowice to dość duża miejscowość położona w zachodniej części gminy Zakliczyn przy drodze lokalnej Zakliczyn - Stróże - Czchów u wylotu potoku Rudzanka w pobliżu rzeki Dunajec. W centrum wsi znajduje się skrzyżowanie dróg - w górę potoku droga przez Rudę Kameralną, Borową do Paleśnicy; przez most droga do Czchowa oraz na wschód do Zakliczyna. Filipowice prawie w całości położone są na równinie  naddunajeckiej tylko nieznaczna część położona jest na pobliskich pagórkach. Żyzne gleby nadrzeczne sprzyjają produkcji rolnej. Aktualnie Filipowice są siedzibą parafii.

Historia

Pierwsze wzmianki pisane w źródłach o Filipowicach pochodzą z 1360 roku. Pewnym wymienianym w 1388 roku jednym z pierwszych właściceli Filipowic jest Jan Filipowski herbu Szarza. Początki szkolnictwa w Filipowicach to data 26 października 1865 roku, kiedy to rozpoczęła swoją działalność Szkoła Ludowa. Natomiast w 1911 roku założono Straż Pożarną w tej miejscowości.

Oryginalną historię Filipowic przedstawił żyjący na przełomie XIX i XX wieku jeden z mieszkańców Jędrzej Mytnik. W swoich kronikach opisał znaną jemu historię oraz współczesny obraz Filipowic. Wg. Jędrzeja początki Filipowic sięgają około 1400 roku kiedy to teren dzisiejszych Filipowic otrzymał jakiś Pan Filip urzędnik z Sądu ziemskiego z miasta Czchowa podobno od króla Władysława Jagiełły. Następnie Jędrzej w swej kronice opisuje jak to krnąbrny Dunajec zmieniał swoje koryto raz dając, a innym razem zabierając ziemię chłopom z Filipowic. Kolejnym dziedzicem był prawdopodobnie  niejaki Ajzyk. W latach 1725 - 1739 Filipowicami władał Jan Tarło. W dniu 24 sierpnia 1813 roku na Dunajcu była wielka powódź, która przyniosła (wg. Jędrzeja) krucyfiks obecnie znajdujący się w kościele. Kolejna powódź miała miejsce w 1867 roku. Około 1840 roku była wieka powódź na potoku Rudzanka niszcząc wtedy zabudowania dziedzica Bukowskiego. Następnie Jędrzej Mytnik opisuje kolejności dziedziczenia poszczególnych pól oraz opisy miejscowości do lat 30 tych XX wieku.

Współczesne Filipowice posiadają: szkołę podstawową, ośrodek zdrowia, dom strażaka, punkt biblioteczny, świetlicę wiejską.

Obecnie największą chlubą Filipowic jest prężnie działająca Strażacka Orkiestra Dęta występująca na wielu przeglądach i konkursach (min. "Echa Trombity" w Nowym Sączu) oraz imprezach organizowanych na terenie gminy i nie tylko.


Strazacka Orkiestra Deta z Filipowic

Zabytki

Kościół p.w. Matki Bożej Śnieżnej nowy, murowany na miejsce rozebranego drewnianego, konstrukcji zrębowej. Pierwotny kościół został wzniesiony w 1888 r. jako kaplica, z fundacji Karola Lipskiego. W 1923 roku do kościoła dobudowano od strony północnej nawę boczną. Natomiast w 1955 roku dobudowano przedsionek. Ołtarz główny o formach neobarokowych pochodzi z XX w., w nim otoczony miejscowym kultem duży krucyfiks, rzeźbiony, o charakterze barokowo-ludowym najprawdopodobniej z XIX w., według miejscowej tradycji został on przyniesiony z powodzią wodami Dunajca.

Przed kościołem (od strony głównej drogi) znajduje się okazały (obwód 375 cm wysokość 20 m) dąb "Florian" - Pomnik przyrody.

Turystyka

Przez Filipowice przebiega najdłuższa z tras rowerowych w gminie Zakliczyn nazwana "Wielką Pętlą Południową". Opis tej trasy znajduje się w dziale "Turystyka" [więcej].

Komunikacja

3 przystanki PKS na trasie Zakliczyn - Ruda Kameralna - Paleśnica.
1500 m przeprawa promowa (miejscowość Piaski Drużków) na Dunajcu do Czchowa.

all rights reserved